MR. FUSION - CIEKAWOSTKI

Autor: Michał Skrzypczak | 9 lutego 2022 r.
Oto obiecany w filmiku, artykuł dopełniający informacje i ciekawostki na temat reaktora Mr. Fusion. Dlatego jeśli trafiliście na ten tekst, a nie obejrzeliście mojego materiału na kanale BTTF Polska na YouTube, zachęcam najpierw do nadrobienia video:

OPIS REAKTORA

Na podstawie albumu "Back to the Future: Delorean Time Machine: Owner's Workshop Manual: Doc Brown's Owner's Workshop Manual" autorstwa Boba Gale'a i Joe Walsera.

"BACK TO THE FUTURE: THE ANIMATED SERIES" (1991-1993)

W serialu animowanym "Powrót do przyszłości", reaktor Mr. Fusion jest jedynym elementem poza dwoma czarnymi dmuchawami, który umieszczono na tyle kreskówkowej wersji DeLoreana.

"BACK TO THE FUTURE: THE GAME" (2010-2011)

W "Back to the Future: The Game", czyli grze która opowiadała dalsze losy naszych ulubionych bohaterów, reaktor wygląda i działa niemal identycznie jak w filmowej trylogii.

DOKTOR BROWN RATUJE ŚWIAT (2015)

W krótkometrażowym filmie "Doc Brown Saves the World", w którym Christopher Lloyd ponownie wcielił się w postać naszego ulubionego wynalazcy wehikułu czasu, dowiadujemy się, dlaczego reaktora Mr. Fusion nie ma w naszej rzeczywistości. Stał za tym sam Doktorek! Po tym jak dowiedział się, że w październiku 2045 roku świat czeka nuklearna zakłada, postanowił zbadać temat. Okazuje się, że do katastrofy doprowadziły znane nam z drugiej części trylogii wynalazki: hydrator do żywności, buty z automatycznymi sznurowadłami, deskolotki oraz reaktor Mr. Fusion. Sprawiły one, że ludzkość stała się leniwa i otyła. W konsekwencji, zaczęto produkować bardzo duże ilości śmieci. Chcąc je zutylizować, wyprodukowano 100 milionów sztuk Mr. Fusion. Wszystkie jednostki miały w środku maleńki reaktor jądrowy i niestety - 100 milionów reaktorów wybuchło jednocześnie 21 października 2045 roku.

OFICJALNA REPLIKA

W 2015 roku, z okazji 25. rocznicy premiery pierwszej części "Powrotu do przyszłości", firma Diamond Select Toys, zajmująca się produkcją m.in. kolekcjonerskich zabawek i figurek, wydała pełnowymiarową replikę Mr. Fusion. Reaktor wydawał nawet dźwięki! Sprzedawano go w sklepie internetowym bttf.net, w cenie 399$.
Replikę reaktora Mr. Fusion, zrecenzował m.in. sam współtwórca trylogii "Powót do przyszłości", Bob Gale.

LAMPKA ZA WSPARCIE

W 2015 roku, na Kickstarterze ruszyła zbiórka pieniędzy na stworzenie filmu dokumentalnego o renowacji DeLoreana "A". Za datki, fundatorzy dostawali prezenty. W zależności od wysokości wpłaconej kwoty, rosła również wartość takiego prezentu. I tak, za wpłatę 1500$, można było otrzymać replikę lampki Boba Gale'a zrobionej z oryginalnego Mr. Fusion, o czym więcej powiedziałem w filmiku.

KOLEKCJA REAKTORÓW

Joe Walser, czyli największy znawca DeLoreana wehikułu czasu na świecie, zaprosił do jednego z odcinków swojego programu "No Concept of Time", twórcę oryginalnego Mr. Fusion, Michaela Scheffe. Z tej okazji, zaprezentował kolekcję oryginalnych reaktorów, używanych m.in. w Universal Studios oraz w "Back to the Future: The Ride". Jakże różnie i dziwnie one wyglądają! Warto obejrzeć.

ŁADOWARKA SAMOCHODOWA

ThinkGeek swego czasu, wypuściło do sprzedaży licencjonowany przedmiot codziennego użytku - ładowarkę samochodową. Skonstruowano ją tak, by mieściła się w standardowy uchwyt na kubek. Za pomocą kabla USB można było ładować np. telefon komórkowy, czy tablet. Cena takiej ładowarki wynosiła 39,99$.

KOLEKCJONERSKA MONETA

W 2020 roku, z okazji 35. rocznicy premiery filmu "Powrót do przyszłości", wydano specjalną kolekcjonerską, srebrną monetę w limitowanej ilości 2020 sztuk! Umieszczono ją w miniaturowej replice reaktora Mr. Fusion. Aktualnie moneta jest nadal do kupienia za około 375,00 €.

MR. FUSION NA MODELACH

Na przestrzeni lat, różne firmy zabawkowe i modelarskie wypuszczały swoje wersje DeLoreana wehikułu czasu do sprzedaży. Oprócz ceny i skali, różniły się one ilością i jakością detali. Dziś przyjrzyjmy się szczególnie reaktorowi Mr. Fusion, który był interpretowany na różne sposoby. Poniżej zobaczycie kilka przykładów z najpopularniejszych modeli.

DeLorean w skali 1:24 od Welly

DeLorean w skali 1:10 od Iron Studios

DeLorean w skali 1:18 od Sun Star

DeLorean w skali 1:32 od Jada Toys

DeLorean w skali 1:24 od Aoshima

DeLorean LEGO 21103

DeLorean Transformers

DeLorean w skali 1:8 od Eaglemoss

DeLorean Playmobil 70317

DeLorean w skali 1:64 od Hot Wheels