OCZAMI ŚWIADKA - SECRET CINEMA: BACK TO THE FUTURE - CZĘŚĆ 2

Jak wspomniałem w poprzednim artykule po przejściu przez oddanie telefonów powitała nas słynna farma z kozami i innymi zwierzakami oraz jak najbardziej z sosnami oraz z samym Otis Peabody z kolegami granymi przez aktorów, czasem nawet zbyt dobrze. Długi spacer z farmy już do samego Hill Valley wiódł poprzez domki wszystkich bohaterów odtworzonych na lata 50 wraz z ogródkiem, skrzynką pocztową oraz całym wyposażeniem domu, a także jak najbardziej prawdziwymi samochodami z tamtych lat. Przechodziliśmy obok domów McFly, Brown, Tannen, Baines oraz innych wstępując do większości. Dom Doktora Browna został odtworzony dosyć dokładnie, ze zdjęciami słynnych naukowców, książkami oraz garażem z jego wynalazkami wraz ze słynnym analizatorem myśli, który można było nawet przetestować (jednak nie działał). W domu Lorraine można było zobaczyć ją samą przez okno, tak samo jak George gdy ją podglądał z drzewa.
Dalej zaczęło się już miasto, a raczej jego główny plac z odwzorowaniem wszystkich lokali: Texaco, gdzie samochody dostawały przegląd i odbyły się wyścigi, Ask Mr. Foster agencja podróży, gdzie można było odbyć podróż samolotem Panam, Essex Theatre z odbywającą się prezentacją filmu Cattle Queen of Montana, Hal's Bike Shop, Roy's Records, Bank of America oraz wiele innych. Najsłynniejsze w Hill Valley to Courthouse, Lou's Cafe oraz Szkoła wraz ze szkolnym autobusem który kursował wożąc studentów (tak Strickland też tam był i sprawdzał wszystkich). W Lou's Cafe można było zamówić hamburgery, frytki oraz inne jedzenie, a także spotkać Goldie Wilsona, który tak jak w filmie tam właśnie pracował. Niestety Lou's Cafe było trochę większe niż to zaprezentowane w filmie, ale nie można mieć nikomu tego za złe jako, że ogólnie pojawiło się na spektaklu 75000 ludzi tworząc z tego największy kinowy event w historii. Jeśli miejsca zabrakło, w mieście było około 20 różnych miejsc z jedzeniem oraz 4 bary.
Główną częścią miasta był gmach sądu z zegarem bez jednak kolumn jako że tutaj będzie wyświetlany film. Zegar był ustawiony na 22:04 oraz bił co godzinę. Z głośników było słychać radio Hill Valley z przedstawianymi na żywo wywiadami na głównej scenie, gdzie raz nawet sama Lorraine się pojawiła szukając Georga, Marty'ego oraz mówiąc, że nigdy nie pójdzie na bal z Billem. W mieście można było spotkać wszystkich bohaterów: Marty'ego, który był trochę zdezorientowany, Doktora Browna testującego wynalazki, Biffa jeżdżącego samochodem, Georga który szukał Lorraine, samą Lorraine, a także oczywiście Stricklanda, granych przez profesjonalnych aktorów. Także obsługa zachowywała się jak na lata 50, nie znając pojęcia karty kredytowej oraz telefonów komórkowych. Można było przejechać się samochodami, iść na karuzele, kupić dom w Lyon Estate, wysłać pocztówkę, poczytać gazetę (drukowaną na miejscu), iść do baru idealnie przedstawiającego lata 50, albo po prostu posiedzieć na głównym placu i rozkoszować się pogodą, a także samym miastem.
Kolejnym punktem programu był szkolny bal Enchantment Under the Sea, a po nim muzyka przeniosła się na główny plac miasta gdzie około 10 wieczorem rozpoczęła się projekcja filmu. Do trzech razy sztuka jako że po dwóch razach z problemami technicznymi film się rozpoczął, ale ludzie te problemy przestawili w zabawę i wszystko było w porządku. Podczas najważniejszej sceny filmu gdy Doc wyjeżdża z ciężarówki DeLoreanem, pod filmem otworzyły się drzwi z których także wyjechał prawdziwy DeLorean z Doktorem, oraz Martym, który filmował wszystko, cała scena wraz z pościgami aż do samego przeniesienia w czasie została odtwarzana na filmie jak i na żywo z udziałem aktorów i to było naprawdę niesamowite. Pościg Doktora przez Libijskich terrorystów, strzały, bazooka oraz najważniejsza scena z ogniem gdy Marty przeniósł się do 1955 została odegrana perfekcyjnie. W szczególności gdy wszyscy znając film na pamięć powiedzieli wraz z Doctorem "If my calculations are correct, when this baby hits 88 miles per hour... you're gonna see some serious shit."
Gdy Marty przeniósł się do 1955 i wszedł do miasta, całe wybudowane miasto rozświetliło się i wszyscy aktorzy wyszli na ulicę Hill Valley wraz z Martym będącym trochę zdezorientowanym.Także gonitwa Biffa oraz Marty'ego na deskorolce została
odtworzona wraz ze sceną Biffa, Georga oraz Lorraine podczas balu w samochodzie. Wszyscy oczekiwali ostatecznej sceny i spekulowali czy naprawdę Doktor zjedzie po przewodzie z zegara i... niestety w piątek doktor utknął na zegarze ale zastępca pojawił się na dole i Marty w DeLoreanie przeniósł się w czasie do 1985 roku, gdzie kolejna scena została odtworzona z Doktorem oraz terrorystami. Po filmie, a było już po 11 wieczorem zaczęła się impreza na powietrzu z muzyką z lat 50, niestety z powodu metra oraz pociągów niekursujących całą noc, dużo ludzi opuściło miasto, aby zdążyć na ostatni transport. 80 Aktorów, 200 ludzi budujących miasto, kilkanaście pojazdów (włączając dwa Deloreany), to wszystko stworzyło atmosferę, którą nawet sam Bob Gale określił jako niesamowitą (podobno pojawił się tam kilka razy). "Secret Cinema: Back to the Future" tak spodobało się fanom, że zapowiedziano już otwarcie podobnej atrakcji w Los Angeles na początku lata 2015 roku. Oczywiście wszystko z okazji 30. rocznicy powstania "Powrotu do Przyszłości".

Adam Grzesiczak

Kreator stron internetowych - przetestuj