ORYGINALNY BUT NIKE MAG SPRZEDANY ZA PRAWIE 100 000$!

W ostatnim tygodniu czerwca, na aukcję trafił przedmiot, który od razu wzbudził ogromne zainteresowanie zarówno fanów "Powrotu do przyszłości" jak i kolekcjonerów białych kruków. Lewy but Nike MAG używany na planie filmu "Powrót do przyszłości 2" z 1989 roku, noszony prawdopodobnie przez samego Michaela J. Foxa! Cena wywoławcza wynosiła 16,000$! 
Tym co najbardziej rzuca się w oczy jest fatalny stan buta. Ostatnimi czasy był on częścią osobistej kolekcji jednego z pracowników NIKE, a obecny stan przedmiotu pozwala na obchodzenie się z nim na pozomie muzealnym. O ile tkanina jest w dosyć dobrym stanie, to części gumowe i piankowie zgniły. Tylna część uległa zupełnemu rozkruszeniu i przechowywana jest w specjalny oddzielnych pudełeczkach. Podeszwa zaś, oddziela się od reszty buta, gdy próbuje się go podnieść. Z tego powodu zaznaczono, że osoba, która wygra licytację, będzie mogła odebrać rekwizyt tylko osobiście, gdyż przedmiot kompletnie nie nadaje się do wysyłki. Przez kilka dni, można było go oglądać w specjalnej gablocie, w ekskluzywnym sklepie Index w mieście Portland.
W poniedziałek, 2 lipca, młotek aukcyjny uderzył po raz ostatni, a cena buta ostatecznie osiągnęła 92,100$! Zwycięzca wszedł w posiadanie przedmiotu, który znacznie wyprzedził swoją epokę, wystąpił w kultowym filmie i podyktował pewien trend. Stworzył go jak i całą parę, sam Tinker Hatfield - słynny projektant Nike! Poniżej wywiad z innym projektantem Nike, Tiffany Beersem, który pracował m.in. nad najnowszą komercyjną reedycją Air MAGÓW:
Przypomnę, iż w 2011 roku po raz pierwszy reedytowano słynne buty Marty'ego McFly. Stworzono wtedy 1500 par, których ceny wynosiły dziesiątki tysięcy dolarów, choć buty same się nie sznurowały i nie dopasowywały do stopy. Co ważne, dochód z ich sprzedaży (około 6 mln dolarów) przeznaczono na Fundację Michaela J. Foxa zajmującą się badaniami nad chorobą Parkinsona, z którą zmaga się sam aktor. Kiedy Przyszłość nadeszła 21 października 2015 roku, zaprezentowano pierwszą parę butów Nike Air MAG z automatycznymi sznurowadłami! Jako pierwszy przymierzył je Michael J. Fox, który opowiadał o nich później w programie Jimmiego Kimmela. Nike wydało wtedy niezwykle limitowaną serię tych butów, bo jedynie 89 par! Co ciekawe, nie można ich było po prostu kupić. Każdy mógł nabyć za 10$ kupon, który brał udział w losowaniu. Wiadomo - im więcej kuponów kupiłeś, tym większą szansę na wylosowanie butów miałeś. Osoby, którym się poszczęściło, sprzedawały potem te futurystyczne obuwie za astronomiczne pieniądze. W Nowym Jorku odbyła się też licytacja jednej z par, która ostatecznie poszła za 4,000,000$!
Według plotek, istnieje jeszcze kilka butów Nike MAG używanych na planie "Powrotu do przyszłości", które są w o wiele lepszym stanie technicznym, jednak posiadają je muzea modowe. Ciekawe jakie kwoty poleciałyby, gdyby zdecydowano się je sprzedać. Zastanawiam się też, czy zwycięzca TEJ aukcji jest fanem "Powrotu do przyszłości", czy po prostu multimilionerem, który poluje na rzadkie okazy, a w swojej piwnicy ma już Arkę Noego, Świętego Gralla czy Arkę Przymierza. 

Michał Skrzypczak7 lipca 2018 r.

Kreator stron internetowych - przetestuj